USG jamy brzusznej

Jest najczęściej wykonywanym badaniem. Z reguły w ten sposób oceniamy stan narządów jamy brzusznej - wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, nerek, trzustki, śledziony, aorty i pozostałych naczyń, pęcherza moczowego, gruczołu krokowego, macicy i przydatków. Badanie to wykonuje się przez powłoki jamy brzusznej. Skórę smaruje się specjalnym żelem, który zapobiega odbijaniu fal.
Przebieg badania USG jamy brzusznej
Badanie USG brzucha jest wykonywane w pozycji leżącej. Lekarz smaruje brzuch pacjenta żelem, który ułatwia kontakt z sondą. Następnie przykłada głowicę urządzenia do brzucha i przesuwa ją, badając poszczególne organy lub skupiając się na określonym narządzie, na przykład na pęcherzu moczowym czy drogach żółciowych. Obraz wnętrza jamy brzusznej jest widoczny na ekranie ultrasonografu równocześnie z wykonywaniem badania. Po badaniu możliwe jest wydrukowanie zdjęcia USG, na którym widoczne są ewentualne zmiany. Badanie trwa zazwyczaj od 10 do 30 minut.
Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej
Badanie USG jamy brzusznej powinno być przeprowadzane na czczo - pacjent nie powinien nic jeść przez około 8 godzin przed badaniem. Osoby mające tendencję do wzdęć przed badaniem powinny zażyć środek przeciw wzdęciom. Przed USG brzucha należy powstrzymać się od palenia tytoniu. Do badania pęcherza moczowego i narządów miednicy małej pacjent powinien przyjść z pełnym pęcherzem, tzn. wypić ok. 1 litra wody i nie oddawać moczu.
Główne wskazania do wykonania badania USG jamy brzusznej to:
1) bóle brzucha,
2)powiększenie obwodu brzucha,
3) podejrzenie kamicy żółciowej lub nerkowej,
4) żółtaczka,
5) wyczuwalne guzy w jamie brzusznej,
6) biegunka i wymioty,
7) krwawienie z układu moczowego, dróg rodnych lub przewodu pokarmowego,
8) utrata wagi,
9) urazy brzucha,
10) trudności w oddawaniu stolca i moczu,
11) gorączka niejasnego pochodzenia,
12) podejrzenie choroby nowotworowe,
13) podejrzenie istnienia wad rozwojowych narządów wewnętrznych.
USG jamy brzusznej to jedno z najbardziej niezbędnych i powszechnych badań diagnostycznych. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Jest również całkowicie bezpieczne, dlatego jest wykonywane rutynowo u kobiet w ciąży, w celu zbadania, czy płód rozwija się prawidłowo.











Centrum Medyczne R-Med
Specjalistyczny Gabinet Lekarski - Lek. med. Krzysztof Rydzewski
Specjalista chorób wewnętrznych, Diabetolog, Specjalista chorób serca i naczyń, Flebolog, Hypertensjolog
ul.Wesoła 9a, 32-200 Miechów tel. 504 500 077