USG Tarczycy

Podstawowym badaniem obrazowym tarczycy jest badanie ultrasonograficzne. Dostępne obecnie aparaty usg pozwalają na bardzo dokładną wizualizację nawet bardzo małych zmian w tarczycy. Badanie usg pozwala na ocenę wielkości tarczycy, echostruktury tkanki tarczycowej (typowej w niektórych schorzeniach tarczycy), wielkości, ilości, charakteru zmian ogniskowych w tarczycy, ocenę powiększonych węzłów chłonnych. Badanie usg jest obecnie niezbędne przy wykonywaniu biopsji zmian w tarczycy.
Badanie usg jest badaniem pomocniczym i nie pozwala na postawienie pełnego rozpoznania. Dotyczy to przede wszystkim zmian ogniskowych. Obraz usg ocenia jedynie czy uwidoczniona zmiana ogniskowa posiada cechy wskazujące na podwyższone ryzyko nowotworu złośliwego.
Ultrasonograficzne cechy wskazujące na ryzyko złosliwości zmiany ogniskowej w tarczycy:
• Mikrozwapnienia w guzku
• Guzek lity, hipoechogeniczny
• Guzek o nieregularnych, zrazikowych granicach
• Przerzutowe węzły chłonne
• Wzmożony przepływ wewnątrz guzka
Wskazania do wykonania badania USG tarczycy są następujące:
1) określenie wymiarów wola,
2) ujawnienie zmian ogniskowych i ocena ich echostruktury,
3) wybór miejsca wykonania cienkoigłowej biopsji aspiracyjnej,
4) ocena wielkości gruczołu i warunków anatomicznych,
5) ocena węzłów chłonnych szyjnych,
6) różnicowanie autoimmunologicznych i nieautoimmunologicznych chorób tarczycy.

USG tarczycy jest metodą, która służy do określenia wielkości, kształtu, położenia i struktury wewnętrznej gruczołu tarczowego. Prawidłowa objętość gruczołu nie przekracza 20 ml u kobiet i 25 ml u mężczyzn. Prawidłowa tarczyca wykazuje drobnoziarnistą strukturę o średnio nasilonej równomiernej echogeniczności. Zwiększoną echogenicznność mają guzki o litej budowie, zbudowane z dużych pęcherzyków. O ubogiej echogeniczności można mówić w przypadku guzków litych zbudowanych z pęcherzyków małych. Pozbawiane echa są natomiast struktury zawierające płyn (np. torbiele).
W ocenie zmian ogniskowych (guzki) istotna jest lokalizacja, wielkość, echogeniczność, wewnętrzna struktura, granice, zwapnienia, ukrwienie całego miąższu i zmian ogniskowych.










Centrum Medyczne R-Med
Specjalistyczny Gabinet Lekarski - Lek. med. Krzysztof Rydzewski
Specjalista chorób wewnętrznych, Diabetolog, Specjalista chorób serca i naczyń, Flebolog, Hypertensjolog
ul.Wesoła 9a, 32-200 Miechów tel. 504 500 077